DMAIC faza Measure

Home / Narzędzia LSS / DMAIC faza Measure

DMAIC faza Measure

W dzisiejszym wpisie zajmę się drugą fazą projektów DMAIC faza Measure. Dlaczego ta faza w ogóle występuje w tej koncepcji i czemu właściwie służy? Czy jej pominięcie wpłynie w jakiś sposób na nasz projekt? Jednym słowem: dlaczego faza Measure jest ważna!

 

Pomyłka rzeczą ludzką

Pewnie wielokrotnie spotkaliście się z taką opinią, że projekty Lean Six Sigma bazują na danych i faktach. Tak naprawdę siła Lean Six Sigma polegała na tym, że skupiła bardzo dużą uwagę na jakości danych i faktów branych pod uwagę w procesie podejmowania decyzji.

Jak wiecie, my tak naprawdę nie jesteśmy w stanie jako ludzie – mimo szerokich możliwości odbioru i odczytu danych – wejść do istoty problemu czy zaobserwować parametry procesu. Mimo zdolności spostrzegania kolorów czy wrodzonej intuicji, do rzetelnej oceny sytuacji nadal potrzebujemy systemów pomiarowych. W związku z tym nasza cała ocena polega na weryfikacji i analizie spływających do nas danych, a tym samym nasze decyzje mogą być czasem nietrafione. Po prostu możemy się pomylić…

 

Błędy, których należy unikać

Mówi się często, że porównując nasze decyzje ze stanem rzeczywistym, można mieć trzy opcje. Pierwszą z nich jest przekonanie, że mamy rację. Znaczyłoby to, że nasza decyzja jest zgodna z rzeczywistością i podjęliśmy słuszną decyzję. Jakie są dwie pozostałe opcje? To zupełnie przeciwne sytuacje, w których popełniamy błąd. Błąd może mieć dwie postacie: albo wydaje nam się, że jest ok (chociaż wcale tak nie jest) albo wydaje nam się, że jest źle, kiedy jest wręcz odwrotnie. Pierwszy z wariantów to tzw. błąd α – najgorszy z możliwych. Drugi to błąd β, który jest efektem tego, że sami sobie często zawężamy tolerancję. Uważamy, że będzie lepiej, jak będziemy nadgorliwi i będziemy chuchać na zimne. Takie podejście generuje niepotrzebne koszty w organizacji.

 

Weryfikacja to podstawa

Faza Measure weryfikuje, w jaki sposób można się zabezpieczyć przed błędem α lub β. Wystarczy do tego analiza systemów pomiarowych, czyli Measurement System Analysis.

 

Measurement System Analysis (MSA) – Analiza Systemów Pomiarowych – ocenia metody badawcze, przyrządy pomiarowe i cały proces wykonywania pomiarów w celu zapewnienia integralności danych wykorzystywanych do analizy i zrozumienia konsekwencji błędu pomiarowego w decyzjach podejmowanych na temat produktu lub procesu.

 

To jest jedno z głównych zadań fazy Measure – weryfikacja czy system pomiarowy, którym mierzymy na razie sam problem, jest dobry i nie popełniamy przez niego błędów α lub β. Sam fakt, że ktoś zlecił nam problem do rozwiązania, jest tylko i wyłącznie efektem wystąpienia któregoś z tych błędów.

W fazie Measure robimy też pewne przygotowania. Jeżeli zweryfikowaliśmy system pomiarowy i okazuje się, że działa on prawidłowo, to wykorzystując go powinniśmy zebrać odpowiednie, rzetelne dane przygotowujące nas do burzy mózgów. Zebrane dane są opracowywane. Ponadto na tym etapie zbierane są informacje o procesie po to, aby w burzy mózgów można było bazować na jak największej ilości informacji.

 

Powtarzający się etap

Faza Measure wraca tak naprawdę w projekcie DMAIC kilka razy. Mianowicie za każdym razem jak zbieramy dane, które będziemy chcieli wykorzystać do analizy, musimy w pierwszej kolejności zweryfikować ich jakość. Wiedzę, którą wykorzystaliśmy na początku w fazie Measure do zweryfikowania systemu pomiarowego problemu, używamy wielokrotnie chociażby w fazie Analyse (np. do weryfikowania systemów pomiarowych odnośnie x).

Podsumowując: jakość danych i przygotowanie do burzy mózgów – to główna idea fazy Measure. Jak już wspominałem, siła Six Sigma i DMAIC polega na konsekwencji i na stosowaniu tych wszystkich etapów. Jeśli ktoś pominie fazę Measure, cały projekt może stać się błędem α lub β. Poza tym podejmowane wnioski mogą być błędne. Siła waszych argumentów jest również wtedy słaba, gdyż każdy może podważyć pochodzenie zaprezentowanych danych. Jeżeli nie macie zweryfikowanego systemu pomiarowego, to niemal każdy może wytrącić wam z rąk wasze narzędzie. Na tym właśnie polega faza Measure. Mam nadzieję, że bardziej ją teraz rozumiecie i podejdziecie z większym entuzjazmem do korzystania z niej.

 

Zachęcam was również do zapisania się na szkolenia otwarte z zakresu projektów DMAIC. Każdy, kogo interesuje takie szkolenie, zachęcam do kontaktu: ilegowski@promako.pl lub na www.promako.pl Szkolenie to unikalna szansa na zdobycie praktycznej wiedzy o tym, jak skutecznie stosować projekty DMAIC i Lean Six Sigma.